czwartek, 7 marca 2013

Budowa kopyta•

Tak naprawdę kopyto jest wytworem skóry i naskórka. Praktycznie kopyto określa się, jako puszkę rogową, łącznie ze wszystkimi elementami w niej się mieszczącymi.  Aby opis był bardziej zrozumiały, zacznę od opisu puszki kopytowej od wewnątrz.
Puszka kopytowa składa się ze ścian rogowych, podeszwy rogowej i strzałki rogowej. Przednia ściana kopyta znajduje się między prostymi równoległymi poprowadzonymi wzdłuż kopyta od wierzchołków kątów wyporowych. Ściany boczne ciągną się po bokach i od tyłu ściany przedniej do najszerszego miejsca puszki kopytowej. Zaraz za nimi znajdują się dwie ściany przekątne, które przechodzą przez niewidoczne z zewnątrz, zagięte do wewnątrz i ginące w podeszwie dwie ściany wyporowe. Ściana przedkątna wraz ze ścianą wyporową tworzy widoczny kąt od strony przyziemnej - kąt wsporowy.
Od góry na puszkę kopytową składają się: krawędź koronowa. Natomiast część przyziemną tworzą krawędź podeszwy, podeszwa rogowa, strzałka rogowa. Z tyłu strzałki znajdują się piętki rogowe, które stanowią część puszki rogowej.kopytko

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz